Weboldal ellenőrzés előtt mindenképp tisztázni kell az ügyféllel – a honlap tulajdonosával, mi a célja a weboldallal. Ez az elsődleges, legfontosabb kérdés. Enélkül nem tudom, mit szeretne elérni, milyen szempontok alapján végezzem a vizsgálatot.
Az 1 dolog, hogy a tulajdonos azt szeretné, ha minél több látogatója és minél több vevője legyen. De kérdés, hogy ezt hogyan és milyen kulcsszóval, kulcsszavakkal szeretné elérni. Ezt mindenképp meg kell tudnunk, és a weboldal stratégiáját ez alapján kell elkészíteni.
Weboldal ellenőrzés 1.
Első lépésként megvizsgálom, hogy a fő kulcsszavakra milyen helyen szerepel a Google keresőjében a honlapod.
Ehhez jó, ha van Search Console elérhetőséged, onnan sok hasznos információt ki lehet nyerni. Ha még nincs, akkor ide beregisztrálom a weboldaladat.
Weboldal ellenőrzés 2. – Oldalak, cikkek
Második lépésként megvizsgálom az weblapon szereplő oldalakat, cikkeket. Ezeknél egyesével megnézem, milyen logika mentén lett strukturálva, mennyire felhasználóbarát, mennyire keresőbarát. Sok esetben abba a hibába esnek az emberek, hogy tele van az oldal rengeteg cikkel, aminek semmi értelme.
Hogy miért? Mert nincs a témában keresés. Senkit nem érdekel. Vagy az is előfordul, hogy nem kapcsolódik a témája a honlap egészéhez. Itt most példát nem szeretnék írni, senkit nem akarok megbántani.
Weboldal ellenőrzés 3. – Kategóriák, címkék vizsgálata
Átnézem, mennyire van értelme az adott kategóriának, címkének. Van-e rá keresés, kapcsolódik-e az oldal egészéhez. Van-e tartalmi összefüggés közöttük. Ha nincs, akkor nem sok értelme van, lássuk be! Felesleges szinte minden szót felvenni címkeként, ami szerepel a cikkben. Attól még nem lesz releváns, nem növeli az oldal látogatottságát. Ezt is előre meghatározott stratégia mentén kell végezni. Anélkül nem sokat ér.
Itt abba a hibába szoktak sokan még beleesni, hogy 1 címkéhez csak 1 cikk tartozik. Tehát az adott cikk megjelenik 2x is a honlapon. Egyszer, mint cikk, másszor meg mint az adott címkénél. Így ez felhígítja az oldal tartalmát, hátrébb kerül a keresőbe. A Google úgy értékeli, hogy nem ad sok hasznos tartalmat az internethez. Ezt pedig nem szeretnéd, ugye?
Fontos: Arra is figyelj oda, hogy amikor beírja valaki a keresőbe, hogy pl. női cipők, akkor ne cikket írj arra kulcsszóra. A látogató nem olvasni akar ebben az esetben, hanem sok-sok női cipőt látni, amik közül választani, vásárolni akar.
Weboldal ellenőrzés 4. Képek ellenőrzése
Bizony, sok múlik a képek elnevezésén is. Ha csak annyi a kép neve, hogy 3456.jpg, abból ugye Te sem tudod, hogy mi van rajta? Nincs ezzel másképp a Google sem. Ezt nehéz így megállapítani. Ennél beszédesebb nevet kell adni, pl. piros női cipő. Ez már azért sokat mondóbb, nem?
Weboldal ellenőrzés 5. – SEO Technikai beállítások
Megvizsgálom a SEO technikai beállítások helyességét is minden egyes tartalomnál. Ez azért nem kevés munka, főleg, ha sok a cikk az oldaladon. Azokat egyesével át kell nézni.
Weboldal ellenőrzés 6. – Telefonszám, elérhetőség vizsgálata
Itt nagyon fontos, hogy minden elérhetőség telefonról kattintható legyen. A látogatók nagy százaléka (60-70%) ma már mobilról internetezik. Nincs is annál bosszantóbb, ha pl. keresek egy fogorvost, szeretnék bejelentkezni, és a honlapon lévő telefonszámra kattintva nem tudom hívni. Ekkor először ki kell írnom lapra, majd onnan hívni, vagy haladóbb technika ha ki tudom másolni, és úgy beilleszteni a hívásnál. Te jártál már így?
Neked rendben van a honlapod? Weboldal ellenőrzéshez, weboldal keresőoptimalizáláshoz keress meg!
Ha van olyan ismerősöd, akinek szívesen ajánlanád a cikket, oszd meg bátran! Köszönöm.
Nézz szét a többi cikkem között is!